Yes : The Yes (1969)

2011.06.17. 23:43

  

  A Yes előzménye a Mabel Greer’s Toyshop nevű formáció volt, ennek hamvaiból jött létre a zenekar. Chris Squire (basszus) és Jon Anderson egy londoni klubban találkozak először 1968 közepén, és a Simon and Garfunkel illetve a 5th Dimension nevű vokális formáció iránt érzett közös rajongás hozta őket össze. Hozzájuk csapódott még Peter Banks aki szintén a Toyshop tagja volt, valamint az orgonista Tony Kaye illetve Bill Bruford dobos. Első fellépésük a Cream előzenekaraként 68 végén volt a Marquee klubban. Traffic, Beatles és  Leonard Bernstein számokat játszottak. Hamar lemezszerződéshez jutottak az Atlantic kiadónál. Az album 1969 októberében jelent meg.

 

 

Balról jobbra: Peter Banks, Tony Kaye, Jon Anderson, Bill Bruford, Chris Squire

Az első dal Beyond and Before, még a toyshopos időből való, a korszellemnek megfelelő pszichedelikus gitárral, de egyedi védjegyként már itt van a többszólamú vokál valamint Squire basszusa, melyet John Entwistle (The Who) inspirált. I see you: ez egy feldolgozás a Byrds Fifth Dimension című albumáról. Eredetileg két és fél perc maga a dal, de ők felduzzasztották több mint hat percre, köszönhetően Peter Banks Wes  Montgomery ihlette jazzes improvizációjának. Yesterday and Today egy kedves, csendes dal akusztikus gitár és zongorakisérettel.  Looking around: csak úgy sugárzik a lelkesedés és a pozitív energia ebből a számból, amelynek Kaye orgonajátéka adja a legfőbb erejét.

A második oldal a vietnami események ihlette Harold Land -del kezdődik, ez amolyan békedal, egy háborút megjárt férfiről szól, aki bár csak két évig harcolt, de úgy érzi semmi sem olyan mint azelőtt, a fiatalsága odalett. Harold Land egyébként Bruford kedvenc jazz szaxofonosának a neve volt Egy ritka Beatles feldolgozás az Every Little Thing a következő, kicsit megvadítva az eredeti változatot. A Sweetnes elég jelentéktelen dalocska, a már fent említett 5th Dimension és Burt Bacharach hatása érződik rajta, címének megfelelően elég édeskés. Az album záró Survival már előrevetíti hogy milyen lesz a Yes az elkövetkező tíz évben. Hosszú instrumentális nyitány, halk akusztikus gitár, lágy ének, többszólamú vokál. Ha még embrionális formában, de itt hallható először a tipikus Yes sound.

 


 1. Beyond and Before (4:50)
2. I See You (6:33)
3. Yesterday and Today (2:37)
4. Looking Around (3:49)
5. Harold Land (5:26)
6. Every Little Thing (5:24)
7. Sweetness (4:19)
8. Survival (6:01)

Osztályzat: 7/10.

Mabel Greer's Toyshop:

 

A bejegyzés trackback címe:

https://progyessive.blog.hu/api/trackback/id/tr942993920

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása